X
X
TRY

SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

AnasayfaYazılarSEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale; yazıda kullanılacak anahtar kelimeler aracılığıyla ürün ve hizmetlerin ilgili kitleye ulaşmasına yardımcı olan arama motoru bazlı yazı tekniğidir.

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale denildiği zaman akla ilk olarak özgünlük gelmektedir. İnternet ortamında sayısız makale bulunmaktadır. Ve kişiler aynı makaleyi başka bir sitede kullanmaya çalıştıklarında Google altyapısındaki yazılımlar sayesinde bunun kopya içerik olduğunu anlayacaktır. Google bir sitenin kopya içerik ürettiğini anladığında da sitenin değer kaybetmesini sağlamaktadır. Eğer SEO uyumlu bir makale yazılacaksa en önemlisi makale içeriği, tercih edilecek görseller ve kullanılacak anahtar kelimeler özgün olmalıdır. Google algoritmasını bilmeyen, SEO alanında uzman olmayan kişiler sırf anahtar kelimeleri geçirebilmek için konudan bağımsız içerikler de üretebilmektedir. Eğer kişiler sitelerinin değer kazanmasını istiyorsa, hedef kitlenin ilgisini çekecek ve onlara fayda sağlayacak içerikler üretmelidir.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Bir makalenin Seo uyumlu olması için dikkat edilmesi gereken belli kurallar vardır;

  • Özgünlük arama motorlarının en çok dikkat ettiği önemli bir kriterdir. Yazılacak olan makaleler kopya içerik olmamalı ve konudan uzaklaşmamalıdır. Özgün içeriklere Google daima (+) puan verir ve sıralamada daha hızlı yükselmesini sağlar.
  • Makale ilgili kişilerin sıkılmadan okuyabilecekleri kadar akıcı olmalıdır. Sırf anahtar kelimeleri kullanmak olsun diye konudan bağımsız meselelere değinilmemeli, konu bütünlüğüne özen gösterilmelidir. Kullanıcıların sitede ne kadar süre durdukları da çok sıralamada yükselmek için önemlidir. Kendini okutan kaliteli yazılar, kullanıcıların sitede durma süresini de otomatik olarak uzatacaktır.
  • Eğer makalede geniş bir konu ele alınacaksa, makale alt başlıklarla desteklenmelidir. Böylelikle sayfa okuyucu için kalabalık gözükmez ve aradığına kolaylıkla ulaşmasına yardımcı olur. Okuyucunun sitenin stilini sevmesi çok önemlidir. Okuyucular aradığını kolaylıkla bulabildiği ve sorularına hızlı cevap alabildikleri siteleri tercih ederler.
  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da yazım ve noktalama işaretlerine önem vermektir. Bu hem arama motorları hem de kullanıcılar için önemli bir detaydır.
  • Seo uyumlu bir makalede özgünlükten sonra en önemli bir diğer konu doğru anahtar kelimeleri seçmektir. Makalede anahtar kelimelere orantılı bir şekilde yer verilmelidir. Günümüzde tercih edilen pek çok seo eklentisi anahtar kelime yoğunluğu hakkında bilgi vermektedir. Bu yoğunluk yaklaşık olarak %2-%4 aralığında olmalıdır. Anahtar kelime olması gerekenden fazla ya da az kullanıldığında eklenti uyarı vermektedir.
  • Makale görsellerle desteklenmelidir. Düz bir yazı okuyucuyu cezbetmez. Görseller ve videolarla zenginleştirilecek olan makaleler hem kullanıcının sitede durma süresini hem de istifade etmesini etkiler.

Seo uyumlu makale yazabilmek için bu kurallara dikkat edildiğinde sitelerin arama motorlarında daha çabuk üst sıraya çıktıkları bilinmektedir.


Top