X
X
TRY

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Neden Gereklidir?

AnasayfaYazılarArama Motoru Optimizasyonu (SEO) Neden Gerekli...

Takvimler 1998 senesini gösterdiğinde dünyada Google isminde bir firma kuruldu ve insanlar bu markanın birkaç yıl sonra dünyanın en önemli markalarından bir tanesi olacağının farkında değildi. İlk defa insanlar arama motoru tanımıyla karşılaşmaya başladılar ve hayat hiçbir zaman eskisi gibi olmadı. O günden itibaren markalar düzenli bir şekilde SEO çalışmaları yapıyor ve sonuçlarını alıyorlar. Seo neden gerekli sorusu da tam bu aşamada karşımıza çıkıyor.  

Hedef Kitlenizi Kusursuz Bir Şekilde Belirleyin!

Markalar için hedef kitlenin belirlenmesi çok büyük bir öneme sahip. Milyonlarca liralık dev yatırımlar yapılmadan önce markalar olabilecek en iyi düzeyde hedef kitlelerini belirlemeye çalışıyorlar. Geçmiş yıllarda bunun için anketler ve benzer yöntemler kullanılıyordu. Ancak artık sosyal medya platformları ve arama motorları sayesinde atılan adımların tamamı analiz edilebiliyor.

Yetkililerin seo neden gerekli sorusunun ilk yanıtı olan hedef kitle belirleme işleminde markanın kimler tarafından arandığı, hangi yoldan ilerlendiği, kimlerin daha fazla alışveriş yaptığı ya da hangi dönemlerde daha çok alıma yönelim gösterildiği gibi bilgiler elde edilebiliyor. Buna ek olarak cinsiyet, yaş ya da uyruk gibi bilgileri de rahatlıkla markalar alabiliyorlar. Sonrasında bütün adımlar burada elde edilen verilere göre atılıyor.

Milyonlarca Yeni Müşteri Kazanın

Yeni kurulmuş olan markalar insanlara ulaşmak için mağazalar açıyor ve sonrasında müşteri kazanmayı hedefliyorlardı. Olabildiğince kısa sürede fazla mağaza açarak markanın tanınması sağlanıyordu. Ancak artık böyle bir durum söz konusu değil. E-ticaret siteleri ile birlikte markalar tek bir hamle ile dünyanın her noktasında bir mağaza açmış oluyor. Açılan web siteleri de yeni müşterilerin kazanılmasında kusursuz etkilere sahip.

Markanın web sitesi açması direkt olarak milyonlarca kullanıcıya sahip olmasını sağlamaz. Çünkü aynı sektörde bu adımları adam yüzlerce farklı marka var. Bu markalar arasından bazı markaların sıyrılması ve liderlik koltuğuna oturması için SEO çalışmalarının yapılması gerekli. Yapılan çalışmalar sayesinde markalar arama motorunun üst sırasındaki yerini alıyor ve kısa sürede çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşıyor.

Kullanıcı Davranışlarının Analizi

Çoğu zaman göz ardı ediliyor olsa da seo neden gerekli sorusunun yanıtları arasında kullanıcı davranışları da var. Bir web sitesi kuran ve çok sayıda kullanıcıya ulaşmayı başaran markalar bu sayede kendi markalarını tercih eden kişilerin davranışlarını da çok iyi bir şekilde analiz edebiliyorlar. Siteye giren kişilerin hangi sayfalarını gezdiği ya da hangi durumlarla karşılaşıldığında alışverişin gerçekleştiğini görebiliyorlar.

Yapılan analizlerin sonrasında kullanıcıların davranış şekli belirleniyor ve marka bu davranışlara göre hareket etmeye başlıyor. Eğer insanlar reklamlarda gördükleri ürünleri alma eğilimindeyse markalar reklama daha fazla yatırım yapıyorlar. Eğer yapılan indirimlere reaksiyon gösteriliyorsa indirimlerin fazla yapıldığı sezonlar geçiriliyor.

Global Bir Markaya Dönüşün!

Aslına bakılırsa seo neden gerekli sorusunun yanıtını verirken en önemli maddeyi son sıraya saklamış olduk. Çünkü yapılan SEO çalışmaları sayesinde arama motorunun tepesine yerleşip dünyanın her yanından tercih edilen bir marka haline gelebilirsiniz. Bunu gerçekleştirdiğinizde artık yerel bir marka olmaktan çıkıp herkes tarafından bilinen global bir markaya dönüşeceksiniz.


Top