X
X
TRY

Dijital & Yazılı Medya PR

AnasayfaDijital & Yazılı Medya PR

Teknolojinin gelişimi ve bunun yanında internet kullanıcı sayısının hızla artması, dijital medyanın önemini daha da arttırmış oldu. Özellikle ticari işletmelerin hem prestiji, hem de gelir arttırması içinde büyük bir öneme sahip olan dijital ve yazılı medya vazgeçilmez bir hal almış durumda. İnternet sayesinde firmalar, milyonlarca kişiye çok kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabiliyor. Firmaların, kendilerini en iyi şekilde ifade edip, sunduğu hizmetleri duyurabilmek için dijital medyada ki yerini almaları ve gerekli çalışmaları yaptırması gerekiyor. Minzo Medya, bu ihtiyaçta olan firmalara sunduğu Dijital & Yazılı Medya PR hizmeti sayesinde internet ortamındaki tüm ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayabiliyor.

PR Çalışması Nedir?

İngilizcede “Public Relations” olarak tanımlanan ve kısaca PR olarak adlandırılan hizmet, dilimize halkla ilişkiler olarak çevrilmiştir. Özel sektörde ya da kamu alanında hizmet veren bir kuruluşun, başarılı olabilmesi için hedef kitlesini çok iyi bir şekilde belirlemesi ve bu hedef kitleyle en iyi ilişkiyi kurabilmesi gerekmektedir. PR çalışması, kuruluşların hedef kitlenin gözünde olumlu bir imaja sahip olması için yönlendirilmesi, gerekli olan tanıtım politikalarının belirlenmesi ve uygulanması, insanlar ve kuruluş arasında bilgi aktarımının kusursuz bir biçimde sağlanması ve tüm bu etmenlerin bir araya gelerek istenen sonucun elde edilmesi için gerçekleştirilen çalışmalara verilen isimdir.

PR Yapmanın Önemi

PR çalışmalarının firmalar üzerinde son derece olumlu etkileri yer almaktadır. Minzo Medya tarafından sunulan PR hizmetleri ile birlikte olumlu olan tüm etkiler kısa süre içerisinde kendisini göstermeye başlamaktadır.

 • Kuruluşun çok iyi düzeyde bir itibara sahip olmasında PR çalışması büyük önem taşımaktadır.
 • İtibarı yüksek olan firmalar, çok daha başarılı çalışma arkadaşları edinebilirken bu kişiler gelen müşterilere de ellerinden gelen en iyi hizmeti sunacaklardır. Böylece firmanın itibarı her geçen gün daha yüksek seviyelere gelmektedir.
 • Firmanın adının birçok farklı mecrada duyurulması sağlanacaktır.
 • Hedef kitlenin belirlenmesi ve buna yönelik çalışmaların kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Hedef kitleye en iyi şekilde hitap eden ürünlerin üretilmesinde son derece etkilidir.
 • Çalışılan sektörde aranan firmalardan birisi olmak ve rakiplerinin her zaman bir adım önünde yer almak için PR çalışması çok önemlidir.

Dijital PR Nedir?

Dijital dünyada yaşamaya başlayışımız, PR çalışmalarının da buna göre şekillenmesine sebep olmaktadır. Geleneksel PR yöntemlerine her zaman sadık kalınması gerekirken bunlara ek olarak dijital ortama uygun yöntemlerin de eklenmesi ve bu şekilde firmaların dijital platformlarda da öne geçmesi sağlanmaktadır. Dijital PR işlemi, bilinen PR işlemlerine ek olarak içerik pazarlama, sosyal medya analizi, tanıtım yazısı yayını, blog çalışmaları ve arama motoru analizlerini içermektedir. Dijital PR hizmeti çerçevesinden sunulan tüm hizmetler sayesinde firmalar internet ortamında da kendisini gösterecek ve buradan alabilecekleri katkıyı maksimum düzeyde almaya başlayacaktır. Minzo Medya tarafından sunulan Dijital PR hizmetinde tüm çalışmalar büyük bir titizlikle yürütülürken firmaların internet ortamının saygın markalarından birisi haline gelmesi sağlanmaktadır.

Dijital PR Çalışmalarının Önemi

Dijital ortamda barınabilmek ve kuruluşlarına bu alanda katkı sağlamak isteyen firmalar, aldıkları Dijital PR hizmeti sayesinde bunu en iyi şekilde gerçekleştirebileceklerdir. Klasik PR çalışmalarında sağlanan faydalara ek olarak Dijital PR ile birlikte firmalar çok sayıda fayda görebilirler.

 • Dijital PR çalışmalarının ilk aşamalarından birisi olarak SEO ya da diğer adıyla “Arama Motoru Optimizasyonu” gösterilmektedir. Bu çalışma sayesinde firmalar, arama motorlarında her zaman üst sıralarda yer alırken kendisini gösterecek ve müşteri sayısını arttıracaktır.
 • PR çalışması içerisinde SEM ya da “Arama Motoru Reklamcılığı” hizmeti de çok büyük etkiler yaratmaktadır. Bir yandan firmalara gelir sağlarken bir yandan firmaların ön plana çıkmasında etkili olan bir yöntemdir.
 • Sosyal medya yönetimi de PR hizmeti içerisinde bulunurken firmaların sosyal medyada var olmasını ve bu hesapları en iyi şekilde yöneterek hedef kitlenin dikkatini çekmesini sağlamaktadır.
 • Basın iletişimi konusunda firmaların her zaman en iyi şekilde yönetilmesi sağlanmaktadır. Gerekli haberler ve röportajlar üretilerek medya organlarına yayınlanmakta ve firmanın kendisini en iyi şekilde tanıtması sağlanmaktadır.

Dijital PR çalışmasında sunulan tüm bu imkânlar, firmaları rakiplerinden öne geçirirken kısa sürede geri dönüşü sağlamaktadır. Ülkemizde çok sayıda saygın firmaya bu hizmeti sunan Minzo Medya, PR çalışmasını en iyi şekilde gerçekleştirecek ve yeni müşterilerini sektörlerinde daha üst sıralara taşıyacaktır.

Yazılı Medyada PR ve Önemi

Medya organlarında yılların geçip teknolojilerin gelişmesine rağmen yazılı ürünler insanlar tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Gazeteler, dergiler, kitaplar ve bültenler yazılı medya organı olarak insanların hizmetine sunuluyor. Binlerce insana ulaşmanın bir diğer yollarından birisi olması sebebiyle yazılı medya organlarında da PR çalışmaları gerçekleştiriliyor. Firmalar için yazılı medyada nasıl yer alacakları, el ilanları, broşürler, dergilerde ya da gazetelerde haberler veya röportajlar ile birlikte PR çalışmaları gerçekleştiriliyor.

 • Yazılı medyada gerçekleştirilen PR çalışmaları ile birlikte kalıcı olarak firmaların tanıtımları yapılmış oluyor.
 • Dergiler ve gazeteler ile birlikte çok daha fazla kişiye ulaşmak mümkün oluyor.
 • PR çalışmaları ile belirlenen hedef kitleye ürünler çok rahat bir şekilde iletilirken onları etkileyerek firmanın gelişimi sağlanıyor.

Dijital medya ve yazılı medyada PR çalışmalarına verilen önemler sayesinde firma her geçen gün daha üst sıralara tırmanmaya başlarken rakiplerini de birer birer gerisinde bırakmayı başarıyor. Hedef kitlesini en iyi şekilde belirleyen ve tüm üretimlerini buna göre yapan firmalar kısa sürede büyük aşama kaydedebiliyor. Bunun için Minzo Medya tarafından sunulan PR hizmetlerini alan kuruluşlar, sektörün önde gelen medya firmalarından birisi ile ortaklığa başlamış oluyor.


Top