X
X
TRY

Seo Nedir? Neden Gereklidir?

AnasayfaYazılarSeo Nedir? Neden Gereklidir?

SEO; Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta olup, Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir.

SEO Nedir?

Arama motorlarında ilgili sayfa ve sitelerin üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaları kapsamaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi SEO'nun temel amacı arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Asıl maksat ilgili sitelerin hizmet, satış ve bilgilerinin daha geniş kitlelere ulaştırılmasıdır. İş platformunda rakiplerinizden üstün olmanız süreç isteyebilmektedir. Arama motoru optimizasyonu tam da burada devreye girmektedir. Google ve diğer arama motorlarının firmanıza dair bilgileri okuyup anlamasına önem verdiğiniz takdirde arama sonuçlarında daha üstlerde yer almanız mümkündür. Sitenizin arama sıralamasında üstte çıkması için de arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek gerekmektedir.

SEO Neden Gereklidir? Ne İşe Yarar?

Bir web sitesi sahibiyseniz ve siteniz üzerinden gelir elde etmeyi düşünüyorsanız, mutlaka ilgili kitleye ulaşmanız gerekmektedir. Bu kitleye ulaşabilmenin en kestirme yolu ise sitenizin tanıtımını yapmanızdır. SEO çalışması yapmak, firma adınızın geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Firma tanıtımınızı Google Adwords reklamları, facebook reklamları, satış ortaklığı, televizyon ya da gazetede yayın yapmak ve sosyal medya reklamları gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirmeniz mümkündür. Tv ve gazete aracılığıyla tanıtım yapmak uzun süre sonra sonuç vermektedir. İsmini arama motorlarında duyurmaya yardımcı olacak bu yöntemlerden uzak olan e-ticaret sitelerinin tanınması oldukça güçtür. Gerek yeni kurulan firmaların gerekse adıyla nam salmış e-ticaret sitelerinin muhakkak düzenli olarak SEO çalışmalarını yürütebilecekleri hizmetlerden istifade etmeleri gerekmektedir. Düzenli çalışmalarla elde edilen organik sonuçlardan gelen müşteri kitlesi sayesinde hem satışlar artacaktır hem de firma ismi daha fazla kişiye ulaşmış olacaktır.

SEO Çalışmasının Faydaları Nelerdir?

SEO'nun faydaları şunlardır;

  •  Sitelerin hedef kitleye en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır.
  • E-ticaret sitelerinin alanında en bilinen site olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Arama motorlarında üst sırada yer alındığı takdirde, hedef kitle ilgili siteye tıklayarak sitede organik trafiğin oluşmasına katkı sağlamaktadır.
  • Başarılı sonuçlar elde edilmesi durumunda sitenin akılda kalıcılığı artmaktadır.
  • Markanın tanınması ve daha fazla kitle tarafından bilinmesi açısından oldukça önemlidir. Profesyonel ve kaliteli olacak şekilde yapılan SEO çalışmaları iş performansını ciddi oranda artırmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu temelde doğal olarak popülarite sağlama yöntemi demektir. Bu yöntem SEO'nun en temel kuralıdır. Sitelerin Google'da yükselmesi bu esasın yerine getirilmesiyle mümkün olmaktadır. Yapay olarak yapılan çalışmalar Google tarafından algılanarak dikkate alınmamaktadır. Bu tür yapay çalışmaların artması sonucunda sitenin Google sıralaması olumsuz olarak etkilenmektedir. Doğal popülarite kriterine uygun olarak yapılan çalışmalar, site sahibinden bağımsız çalışmalar olarak bilinmelidir. Bu vesileyle reklam havası uyandırılmamış olur ve gerçek kullanıcıların siteyi faydalı bularak paylaşımda bulunduğu havası oluşmaktadır. Siteyle alakalı haber ya da makale yazılarının bloglar, forumlar ve diğer sosyal mecralar gibi SEO'ya fayda sağlayacak platformlarda yapılması, bir kullanıcı tarafından yapılıyor izlenimi taşıyarak kullanıcılara gerçekten hizmet vermeyi gaye edindiği fikrini uyandırmalıdır.

SEO profesyonel olarak yapıldığında ilgili sitelere olduğu kadar aradığını bulmak isteyen kullanıcılara da fayda sağlamaktadır.


Top