X
X
TRY

Google'da İlk Sırada Çıkmak için Ne Yapmak Gerekir?

AnasayfaYazılarGoogle'da İlk Sırada Çıkmak için Ne Yapmak Ger...

Arama motorları; insanların ihtiyaçlarını karşıladıkları ve aradıklarını buldukları en gelişmiş araçlardan biridir.

 Google İçerik Sıralamasını Neye Göre Belirler?

Google geliştirdiği ve düzenli olarak güncellediği sistemler sayesinde kullanıcılara istedikleri sonuçları sunmaktadır. Bu sistemler ile sayfa sıralamaları oluşmaktadır. Bir içeriğin Google sıralamasına girebilmesi için 200'den fazla kriterde değerlendirilmesi yapılıyor. Arama motorlarından üstte çıkabilmek için sitenin altyapısının sağlam olması gerekir. SEO uyumlu bir kodlamaya sahip olan ve teknik altyapısı hızlı olan siteler daha çabuk sıralamaya dahil olmaktadır. Google'da bir sitenin sıralamaya girmesi için hız en önemli maddelerden biridir. Eğer bir site SEO uyumlu en kaliteli içerikleri de üretse, en doğru anahtar kelimelere de oynasa eğer hızı düşükse Google'da istediği sıralamayı elde edemez. Yavaş bir hıza sahip sitelerin Google'da ilk sıralarda yer alma ihtimali imkansız denilebilecek kadar düşüktür.

Google Hangi Sayfaları Üst Sıraya Çıkarıyor?

Google için en önemlisi ilgili sitenin teknik altyapısıdır. Sitenin hızlı olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra hazırlanacak olan içeriklerin Google kritelerlerine uygun olarak yazılması da çok önemlidir. Google her gün düzenli olarak arka planda sayısız sayfayı incelemeye alıyor. Ve bu sayfalardaki aktif ziyaretçi etkileşimini kontrol ediyor. Bu inceleme ve kontroller sonucunda da ilgili sayfalar hakkında bir istatistik ve bilgi edinmiş oluyor. Google arama yapan kullanıcıların neleri sevdiğini, en çok hangi alanda arma yaptıklarını çok iyi bildiği için, yazılan yazılarda da belli başlı kriterlere öncelik veriyor. Google'ın sevdiği türde içerikler oluşturmak, arama motorlarında üst sırada çıkmak için kişilere büyük fırsatlar sunuyor.

SEO Uyumlu İçeriğin Özellikleri Nelerdir?

İçeriklerin SEO uyumlu olması Google'da ilk sayfalarda yer almak için oldukça önemli bir kriterdir. Peki "SEO uyumlu içeriğin özellikleri nelerdir?" buna değinelim;

  • Yazılan içerik özgün olmalıdır: Yazılacak olan makale özgün olmalı, başkalarının ifadelerini tekrar eden cümlelerden oluşmamalıdır. Orijinal ve taklitten uzak metinler Google'da her zaman önceliklidir. Google alt yapısında makaleleri tarayarak kopya içeriklere ulaşabilmektedir. Ve kopya olduğunu tespit ettiğinde de yazının üst sıralamalarda yer almasına engel olmaktadır.
  • Site içerisindeki uyuma dikkat edilmelidir:

Sitelerin arama motorlarında üst sırada yer almaları için sadece makale yazımı yeterli değildir. SEO öncelikli olarak site içinde başlar. Site içerisindeki SEO ayarlamaları en uygun şekilde yapılmalıdır. URL yapısı, tittle, description ve meta tag ayarları yapılması gereken başlıca ayarlamalar arasında yer almaktadır. Tittle, arama motoru sekmesinde görünecek bölümdür. Uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Description yazı detayı hakkında özet geçildiği bölümdür. İçerik hakkında özet bilgi verir ve bu kısım da olabildiğince kısa olmalıdır. Meta tag sitenin tanınmasını sağlayan ilgili kelimeleri içerir. Google'a yazılan makalenin hangi konuları ele aldığını bildirmekte kullanılır.

Google'da ilk sırada çıkmak için bu ayarları yapmak etkili bir sonuç elde etmeye yardımcı olacaktır.


Top